Blog modelarski

Blog poświęcony tematyce modelarskiej. ABC modelarstwa - modele do sklejania, modele rc, modele zdalnie sterowane, modele plastikowe - i wiele, wiele innych.

Wpisy

 • niedziela, 12 sierpnia 2018
  • 30 modelarskich faktów o mnie

   model_statku

   Wraz z nowym postem, wpadłem na świetny pomysł. W sieci krąży mnóstwo tagów i Q&A, jednak jak do tej pory nie było żadnych związanych z modelarstwem. Postanawiam to zmienić i publikuję 30 MODELARSKICH faktów o mnie. Przygotowałem listę 50 pytań, na które odpowiem sam a do dlszej zabawy nominuję Michała z bloga https://blogmodelarski.wordpress.com. No to zaczynamy!

   1. Kiedy rozpoczęła się Twoja przygoda z modelarstwem? - Na pierwszym roku studiów. 

   2. Jaki był Twój pierwszy model do sklejania? - z tego co pamiętam, był to samolot marki Revell, niestety nie pamiętam konkretnego modelu i skali...

   3. Największa modelarska wpadka? - sporo ich było, ale pamiętam, że na początku miałem problemy z nanoszeniem aplikacji (chyba jak każdy), wyglądały one koszmarnie i nie raz je ponaddzierałem. 

   4. Czy masz swoją pracownię? - Niestety nie mam oddzielnego pomieszczenia przeznaczonego tylko na pracownię, pracuję po prostu w moim pokoju.

   5. Ulubiona marka modelarska? - Revell, Piko, Italeri

   6. Ulubiona impreza modelarska? - Poznańskie Targi Hobby

   7. Gdzie kupujesz modele? Zazwyczaj w sklepach modelarskich online, np. https://www.drim.pl/

   8. Czy masz znajomych, którzy podzielają Twoją pasję? - Tak, udało mi się nią zarazić dwóch kumpli, do tego dochodzą znajomości internetowe.

   9. Czy udzielach się na forach modelarskich, jeśli tak, to jakich? - Obecnie nie udzielam się na żadnych forach, z powodu braku czasu, jednak będąc początkującym, to właśnie tam szukałem porad.

   10. Dlaczego zdecydowałeś się prowadzić modelarskiego bloga? - Po prostu - lubię sklejach modele i o nich pisać :)

   11. Jaki jest stosunek Twojej rodziny do Twojego hobby? - Bardzo pozytywny, wiedzą, też, że kiedy pracuję nad modelem lepiej nie zawracać mi głowy (jedynie mój kot ma to gdzieś :))

   12. Czy byłeś członkiem jakiegoś klubu lub koła modelarskiego? - Niestety nie, może pora to zmienić? :)

   13. Ostatni modelarski event, w którym uczestniczyłeś? - Targi Hobby w 2016 roku, niestety nie udało mi się zrobić relacji na blogu :(

   14. Na jaką imprezę modelarską chciałbys pojechać? - Na targi w Norymberdze.

   15. Ile modeli liczy Twoja kolekcja? - Przyznam szczerze, że nie jestem w stanie tego policzyć - w moim pokoju znajduje się 29 ukończonych modeli, jeden w trakcie budowy i 2 nierozpakowane pudełka. pierwsze niezbyt udane modele wyniosłem do piwnicy.

   16. Nad czym obecnie pracujesz? - czołg Dragon Armor-60355

   17. Jaki model planujesz zakupić jako kolejny? - obecnie nie mam planów zakupowych, w kolejce czekają na mnie dwa nowe zestawy.

   18. Który model polecasz na pierwszy? - Nie mam konkretnego modelu do polecenia, najważniejsza w tym wypadku jest skala, dobrze jest wybrać coś sredniego.

   19. Twoje modelarskie motto? - Ćwiczenie czyni mistrza.

   20. Model, z którego jesteś najbardziej dumny? - Sd.Kfz.171 Panther G w/Zimmerit Dragon

   21. Jaki jest Twój miesieczy budżet na Twoje hobby? Spotkałem sie z opiniami, że modelarstwo to drogie hobby. Nie do końca się z tym zgodzę. Obecnie dokupuję tylko nowe modele wtedy gdy mam czas i pozostałe prace są ukończone albo gdy znajduję jakies okazje, przeceny. akcesoria modelarskie kupuję również rzadko, bo są dosyć wydajne. nie mma więc ustalonego kiesięcznego budżetu.

   22. Najdroższy model w Twojej kolekcji? - Lokomotywa Piko - prezent składkowy od przyjaciół.

   23. Najtańszy model w Twojej kolekcji - Jakiś samolocik z balsy z napędem gumkowym. 

   24. Najzabawniesza historia związana z modelarstwem? - nie wiem czy ta sytuacja była równie zabawna, co dla obserwatorów tej komedii... Mój kot postanowił wskoczyć na półkę z modelami, niestety zrobił to tak niefortunnie, że cała zawartość łacznie z półką znalazły się na podłodze.

   25. Czy masz jeszcze inne pasje oprócz modelarstwa? - Tak są to: rower, kryminały, gotowanie, wycieczki górskie i gry komputerowe.

   26. Ulubione modelarskie blogi? - Te, które zalinkowałem w sidebarze, oprócz tego sporadycznie oglądam filmiki modelarskie na youtube, ale nie śledzę konkretnych kanałów. 

   27. Twoje największe modelarskie marzenie? - Zbudować makietę kolejową z prawdziwego zdarzenia.

   28. Co najbardziej cenisz w swoim hobby? - Ciągłe doskonalenie swoich umięjętności manualnych. Potrafię też docenić kunszt i dbałość o detale.

   29. Największa modelarska inspiracja? - Nie mam konkretnej osoby, inspirują mnie prace innych modelarzy, zawsze gdy widzę dorą robotę, mam ochotę usiąść i podłubać za biurkiem.

   30. Twója złota rada dla początkujących modelarzy? - Kupując swój pierwszy zestaw startowy, warto wybrać sie do stacjonarnego sklepu modelarskiego. Tam sprzedawca pomoże skompletować wszystkie potrzebne elementy. Podczas zakupów online poczatkujący modelarze łatwo coś pomijają. Później wszystko wychodzi w praniu i albo znów dokupują potrzebne akcesoria, albo pomijaja dany etap pracy, co najczęściej ma bardzo niekorzystny wpływ na efekt kńcowy, a w efekcie - może zniechęcić.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   modelarstwoblox
   Czas publikacji:
   niedziela, 12 sierpnia 2018 16:15
 • niedziela, 17 grudnia 2017
  • Wywiad z modelarzem Michaelem DelPriore

   wywiad_z_modelarzem

   Michael DelPriore z Ryerson Studio tworzy wolno stojące, niesamowicie realistyczne modele domów, przestrzeni komercyjnych i parków miejskich. Przy dostępnych programach komputerowych, takich jak AutoCAD, można założyć, że modele fizyczne, budowane przez gont, są mijane. Ale pan DelPriore, lat 56, nadal robi szybki interes, zwykle dla architektów, którzy wykorzystują jego małe budynki w prezentacjach klientów. Ostatnio otworzył swoją praktykę na zlecenia od ogółu społeczeństwa. Teraz każdy, kto chce wydać 10 000 $, może mieć wersję prawdziwego lub wymyślonego wymarzonego domu w rozmiarze lalki. Modelarz udzielił wywiadu dla magazynu NY Times, który zdecydowałem się przetłumaczyć na język polski.

   Jak to się stało?

   Zawsze kochałem architekturę. Moją ulubioną zabawką były amerykańskie plastikowe klocki i moim wstydliwym sekretem było to, że w przedszkolu, kiedy zwykliśmy bawić się różnymi zabawkami, moją ulubioną był domek dla lalek. Byłem całkowicie zafascynowany, że przecięli dom na pół, ukazując jego przekrój.

   Naturalnie zostałeś architektem.

   Poszedłem do Pratta pod koniec lat 70., kiedy gliniarze powiedzieli nam, żebyśmy nie przechodzili przez Bedford Avenue, bo zostalibyśmy zabici. Musielibyśmy robić rysunki i renderingi i modele. Tuż przed ukończeniem studiów zostałem wezwany do Space Design Group, dużej firmy zajmującej się projektowaniem wnętrz w Midtown, i zostałem zatrudniony jako ich twórca modeli architektonicznych.

   AutoCAD jest teraz standardem. Dlaczego potrzebujemy modeli?

   To wciąż najlepszy sposób, aby pokazać projekt grupie ludzi. Jeśli ktoś wydaje 10 milionów dolarów lub 20 milionów dolarów na dom, nie ma nic przeciwko wydaniu 15 000 dolarów na model. Klienci też je uwielbiają. Wiele z nich zamienia się w głowne atrakcje na przyjęciach koktajlowych.

   Ile czasu zajmuje jej zrobienie?

   Typowy model mieszkaniowy zajmuje około sześciu do ośmiu tygodni, jeśli informacje są kompletne.

   Jakie są najbardziej szalone rzeczy, które zbudowałeś?

   Renomowany architekt poprosił mnie kiedyś o stworzenie specjalnego trójwymiarowego modelu elewacji wewnętrznej, który zostanie wysłany jako kartka urodzinowa dla słynnego klienta z branży mody. Natychmiast po tym, jak skończyłem, został wyrwany mi z rąk, skradziony helikopterem na lotnisko z Midtown i poleciał do Rzymu na czas urodzin. Kiedyś zbudowałem model mauzoleum w Nowym Jorku dla ich biura sprzedaży, aby ludzie mogli wybrać miejsce odpoczynku. Ich klientka straciła przytomność po usunięciu dachu - pokazaliśmy wszystkie małe trumny w środku.

   To poważna dbałość o szczegóły.

   Architektura jest matką sztuki i uważam, że mój zawód to nic innego, jak tylko ona w formie miniaturowej. Aby zbudować model, musimy uwzględnić matematykę, inżynierię, naukę, kolor i dopasowanie materiałów. Musimy ręcznie zmontować i ułożyć elementy perfekcyjnie, aw niektórych przypadkach ręcznie wyrzeźbione końcówki, wiatrowskazy, oprawy oświetleniowe - wszystko w miniaturze - wraz z topograficznym krajobrazem, aby skalować i sprawić, by wyglądał bezbłędnie.

   Czy trudniej jest zrobić model, jeśli uważasz, że budynek jest brzydki?

   Właściwie nie. Jeśli czujemy, że coś nie jest w stanie zachwycić, uważamy, że jest to okazja, aby pokazać, co robimy najlepiej i sprawić, że ten projekt będzie błyszczeć.

   Czy oceniasz jakość projektu?

   Niektóre z nich są na szczycie - 10 milionów dolarów lub 20 milionów domów z może zbyt dużą ilością kamienia. Ale staramy się, aby wyglądały atrakcyjnie i wzbudzały emocje.

   Emocja? W budynku?

   Wracając do szczegółów. Ostatni model, który zrobiliśmy, dodaliśmy wentylatory sufitowe na ganku. Myślę, że wszyscy kochają małe rzeczy. Widzisz dziecko, jest słodkie, uśmiechasz się. To samo dzieje się, gdy ludzie widzą modele.

   Czy kiedykolwiek stworzyłeś model własnego domu?

   Kiedy podniosłem dodatek, zrobiłem model płyty wiórowej dla wykonawców.

   Ach, sytuacja, w której szewc bez butów chodzi. Co powiesz na domek dla lalek?

   Nie, mam dwóch chłopców.

   Może garaż?

   To jest myśl.

   zdjęcia: http://www.nytimes.com

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Wywiad z modelarzem Michaelem DelPriore”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   modelarstwoblox
   Czas publikacji:
   niedziela, 17 grudnia 2017 11:20
 • piątek, 18 sierpnia 2017
  • Nowy sezon modelarski

   ato powoli się kończy i niebawem przyjdą pierwsze oznaki jesieni. Dla mnie to oznacza rozpoczęcie nowego sezonu modelarskiego. Mniej słoneczna, chłodniejsza aura sprzyja siedzeniu za biurkiem i majsterkowaniu. Wraz z nadejściem września porządkuję mój mały warsztacik, sprawdzam które z akcesoriów muszę uzupełnić i rozglądam się za nowymi modelami, tworząc swoją listę "to buy". Gdy już wszystko zaplanuję, pora na skompletowanie mojej "wyprawki szkolnej". Zeszły weekend przeznaczyłem na generalne porządki w pracowni i przeorganizowałem przestrzeń roboczą. Ten zamierzam poświęcić na uzupełnianie modelarskich zapasów. Część rzeczy kupię w lokalnych sklepach plastycznych, a tą bardziej wyspecjalizowaną stricte modelarską część, zamierzam zamówić w sklepie modelarskim online. Zorientowałem się, że moja kolekcja pędzli jest już w dosyć opłakanych stanie, dlatego potrzebuję jakiś tańszy w miarę precyzyjny do nakładania mediów i pędzle do malowania, ale te już chciałbym lepszej jakości, zastanawiam się nad tymi z Italeri, nigdy ich nie miałem, dlatego jeśli macie z nimi jakieś doświadczenia, koniecznie dajcie znać w komentarzach. 

   Mam też na oku dwa modele do sklejania, które wkrótce pojawią się w sprzedaży, są to:

   JC Wings Spitfire Mk.IX.C RAF 126 Sq. 1944

   model_spitfire

    

   2. Dragon-6813 Pz.Beob.Wg.V Ausf.D Early Production

   Jak jak wspominałem, modele i pędzle Italeri zamierzam zamówić przez Internet, mam więc nadzieję, że model samolotu pojawi się w sklepie w ten weekend. To by było na tyle moi drodzy, do napisania kolejnym razem!

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   modelarstwoblox
   Czas publikacji:
   piątek, 18 sierpnia 2017 09:07
 • czwartek, 16 lutego 2017
  • Firmy modelarskie, które polecam

   Dostaję wiele mejli z zapytaniem jakie firmy modelarskie polecam, zwłaszcza dla początkujących modelarzy. Mam też sporo zapytań o model do sklejania, który poleciłbym na sam początek. Postanowiłem w końcu wypowiedzieć się w tym temacie an blogu, żeby uniknąć odpisywania na te same, powtarzające się pytania. Oto więc zestawienie firm modelarskich, które moim zdaniem są pewniakami. Dodatkowo, dla ułatwienia podzieliłem wszystko na kategorie. No to do dzieła!

   Pierwsze co muszę zaznaczyć to to, żeby kupować modele stricte "modelarskich" firm, a nie zabawki. Dlatego też dobrym miejscem na tego typu zakupy są sklepy modelarskie, stacjonarne lub internetowe, tam też sprzedawcy chętnie odpowiedzą na pytania.

   Modele do sklejania

   dragon_model_samolotu

   Tutaj zwracam na uwagę na jakość plastiku, z którego wykonane są poszczególne elementu oraz dokładność ich odwzorowania, nie bez znaczenia jest też oferta produktów uzupełniających, jak np. farby - dobrze by były tej samej marki - odcienie polecane przez producenta. Tego typu modele najczęściej kupuję wybierając następujące marki:

   Modelarstwo kolejowe

   liliput_parowoz

   Czyli kolejki elektryczne będące miniaturami realnych pociągów. Tutaj modele rządzą się swoimi prawami i również nie są to zabawki, budując własne torowisko trzeba trzymać się wyznaczonej skali, a możliwości rozbudowy jest bardzo wiele. Najlepsze firmy to:

   Na koniec odpowiem na pytanie, które również często przewija się w mejlach do mnie, a mianowicie dotyczy ono kolejek elektrycznych - zabawek dla dzieci. Często pytacie jakie polecam i które są dobrej jakości. Gdybym miał kupić kolejkę w prezencie dla dziecka, wybrałbym tą firmy Mehano - są bardzo porządnie wykonane, stylowe i z pewnością nie są tandetne. Zestaw startowy tej firmy to znakomity pomysł na prezent!

   kolejka_mehano1

   Nieprzypadkowo linki prowadzą do mojego ulubionego internetowego sklepu modelarskiego drim.pl, w którym zaopatruję się od lat. Mogę polecić zarówno bogaty asortyment w atrakcyjnych cenach, jak i super obsługę. To by było na tyle na dzisiaj. Dajcie znać w komentarzach jakiego rodzaju posty interesowałyby was.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   modelarstwoblox
   Czas publikacji:
   czwartek, 16 lutego 2017 12:18

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny