Blog modelarski

Blog poświęcony tematyce modelarskiej. ABC modelarstwa - modele do sklejania, modele rc, modele zdalnie sterowane, modele plastikowe - i wiele, wiele innych.

Wpisy

 • wtorek, 30 czerwca 2015
  • Czy model to dobry pomysł na prezent?

   Model do sklejania, rc czy nawet gotowy, tzw. die-cast może być świetnym pomysłem na prezent. Decydując się na taki wybór, trzeba jednak temat nieco zgłębić. Niezależnie od tego dla kogo ma być prezent czy dla dziecka czy zaawansowanego modelarza,warto zorientować się w temacie i zasięgnąć informacji w Internecie lub bezpośrednio w sklepie modelarskim. Sprzedawcy chętnie wyjaśnią wątpliwości i pomogą dobrać odpowiedni model.

   kolejka_mehano

   Kupujemy model dla zapalonego modelarza

   Wiedząc, że osoba obdarowywana posiada jakieś hobby, łatwo popełnić gafę kupując prezent z nim związany. Warto mieć na uwadze, że taka osoba wybiera artykuły profesjonalnych firm modelarskich. Zakup modelu - zabawki stanowczo odpada. Warto więc zorientować się w dobrych firmach modelarskich i wybrać model lub akcesoria cenionej wśród modelarzy firmy. Nawet jeżeli mamy ograniczony budżet, lepszym wyborem będą same akcesoria renomowanej marki aniżeli model - zabawka marki X. Jeśli znamy dobrze obdarowywanego, możemy podejrzeć jakie modele znajdują się w jego kolekcji.

   Wybór modelu dla dziecka

   Tego typu prezenty zazwyczaj okazują się strzałem w dziesiątkę. Możemy wybierać wśród modeli do sklejania (dobre dla nieco większych dzieci, od 10 lat w górę) i kolejek elektrycznych. Tutaj również warto zasięgnąć porady sprzedawcy,by pomógł nam dopasować stopień trudności składania modelu do wieku i umiejętności dziecka. Co do kolejek, polecałbym Mehano kolejki, które nie dość, że wyróżniają się solidną jakością, to i cenowo wypadają bardzo przyzwoicie, najlepiej wybrać zestaw startowy,który w przyszłości będzie można rozbudowywać. 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   modelarstwoblox
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 czerwca 2015 20:34
 • piątek, 15 maja 2015
  • Jak zbudować makietę kolejową?

   Przed rozpoczęciem budowy makiety kolejki elektrycznej warto ustalić gdzie miałaby się ona znajdować. Jeżeli do dyspozycji mamy pusty strych, garaż - to idealnie, jeżeli jednak budujemy w domu lub mieszkaniu należy odpowiednio wygospodarować taką przestrzeń. 

   kolej

   Makietę buduje się na podłożu - sklejce grubości ok. 6 mm. Należy mieć na uwadze ewentualną późniejszą rozbudowę makiety, a także jej mobilność (np. na wypadek gdybyśmy chcieli ją sprzedać lub wystawić na wystawie). Dobrym rozwiązaniem jest budowa modułowa, połączona za pomocą złączy. Sklejkę wstawiamy w ramę . Dobrze, żeby makieta miała 1, 5 m szerokości. Przystępujemy do planowania rozmieszczenia elementów makiety (zieleni, budynków, mostów, itp.) i torowiska. Układamy podłoże pod torowisko z korka o grubości 1 cm lub ze sklejki o tej samej grubości. Tory należy przybić gwoździami o okrągłym przekroju. Potrzebny do tego będzie modelarski młoteczek. Dobrze jest również przejrzeć sklepy modelarskie pod kątem oferowanych akcesoriów do budowy makiet. Po tak przygotowanym podłożu możemy przystąpić do najciekawszej części projektu - aranżacji makiety. Co do wyboru taboru, polecałbym kolejki Mehano lub Piko. Jeśli macie jakieś pytania, piszcie w komentarzach.  

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Jak zbudować makietę kolejową?”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   modelarstwoblox
   Czas publikacji:
   piątek, 15 maja 2015 19:41
 • wtorek, 28 kwietnia 2015
  • Moje pierwsze modele do sklejania

   Dzisiaj przedstawię Wam moje małe modelarskie archiwum. Oto modele wykonane przeze mnie przeszło 15 lat temu! Wtedy to właśnie zaczynałem swoją przygodę z modelarstwem. Na zdjęciach widać niedociągnięcia, to modele, na których szlifowałem swoje umiejętności. Malowałem je wówczas pędzlem,jeszcze nie posiadając aerografu. Cóż, teraz moja pracownia wzbogaciła się o wiele specjalistycznych akcesoriów modelarskich. Mimo, że moja kolekcja jest całkiem pokaźnych rozmiarów i obfituje w ciekawsze i lepiej wykonane egzemplarze, to nie mam serca ich wyrzucić. Przechowuje je w garażu i dzisiaj będąc tam, postanowiłem pstryknąć im zdjęcia i pokazać je Wam. Miło czasem wrócić do przeszłości i porównać w którym miejscu jest się teraz. Oto moja małe archiwum (nie mogło zabraknąć mojego ulubionego P-47 Thunderbolt).

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   modelarstwoblox
   Czas publikacji:
   wtorek, 28 kwietnia 2015 21:19
 • środa, 04 marca 2015
  • Dlaczego modelarstwo to dobre hobby dla dziecka?

   W dzisiejszych czasach dzieci przywykły do gotowych zabawek (które zresztą bardzo szybko im się nudzą). Większość z tych zabawek niestety jest marnej jakości i nie sprzyja rozwojowi umiejętności dziecka, a służy jedynie zajęcia go na krótką chwilę. W tym poście chciałbym wyjaśnić dlaczego warto zainteresować swoje pociechy modelarstwem. Oto korzyści jakie z tego płyną. 

   dzieci_model

   Możemy wybierać wśród różnych modeli: do sklejania, rc i kolejek elektrycznych. Polecałbym właśnie modele do sklejania (mogą być na początek kartonowe) oraz kolejki elektryczne. Modele rc to często większy wydatek, jeżeli chcemy kupić coś dobrego jakościowo.

   Modele do sklejania

   1. Uczą cierpliwości.

   2. Pobudzają rozwój wyobraźni przestrzennej.

   3. Uczą dokładności i wyczucia estetyki.

   4. Uczą organizacji miejsca pracy.

   5. Rozwijają zdolności manualne.

   6. Potrafią zająć dzieciaki na wiele, wiele godzin, dni, tygodni...

   Kolejki elektryczne

   Tutaj polecę zwłaszcza zestawy startowe, które w przyszłości można będzie rozbudować. To klasyk, na którym wychowywały się pokolenia, a który dostarcza frajdy i dzisiaj. 

   Warto pomóc dziecku rozwinąć jakieś hobby, później będzie można spędzać wspólnie czas na modelarskich eventach, których nie brakuje.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   modelarstwoblox
   Czas publikacji:
   środa, 04 marca 2015 12:10

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny