Blog modelarski

Blog poświęcony tematyce modelarskiej. ABC modelarstwa - modele do sklejania, modele rc, modele zdalnie sterowane, modele plastikowe - i wiele, wiele innych.

Wpisy

 • sobota, 30 lipca 2016
  • Pracownia modelarska - organizacja

   Pomyślałem, że poruszę temat, którego jeszcze nie było na moim blogu. Myślę, że będzie on przydatny i ciekawy z punktu widzenia kolegów (i koleżanek :) modelarzy. Dzisiaj będzie o pracowni modelarskiej. Choć zdaję sobie sprawę, że nazwa "pracownia", czy "warsztat" w wielu przypadkach używana jest nieco na wyrost. Wielu modelarzy po prostu ma wygospodarowany własny kącik, w swoim lub wspólnym pokoju, znam także kolegów, którym najlepiej pracuje się w kuchni :) Jestem zdania jednak, że dobra organizacja miejsca pracy, brak bałaganu na biurku pozytywnie wpływają na czas pracy i po prostu płynącą z niej przyjemność. Nie trzeba ciągle szukać odpowiedniego pędzla, uważać by nie pochlapać klejem stołu czy odwlekać wciąż robienie porządków. 

   warsztat składany blat roboczy

    

   szklana gablota Ikea

    Potrzebne Meble

   Pracownia modelarska powinna być funkcjonalna i nie zagracona. Wybór mebli jest dość prosty. Potrzebujemy: stół z dużym blatem lub biurko - najwygodniejsze będzie z szufladami, dodatkowa komoda, jeśli mamy sporo narzędzi oraz półki, a najlepiej szklana gablotka (jeśli jest podświetlana - to super!) do ekspozycji naszych prac, dzięki której nie będą się kurzyć na wierzchu.  Jeśli chodzi o biurko to zrezygnujmy z nadstawek, robią one niepotrzebny chaos wokół i zabierają przestrzeń roboczą, najlepszy będzie duży, pusty blat. Aha, nie polecam pracować przy biurku komputerowym, warto wygospodarować sobie odrębny stolik. Dobrym rozwiązaniem będzie też składany blat.

   biurko z szufladami

   Organizacja miejsca pracy

   Warto tą kwestię przemyśleć i zadbać o swoje akcesoria modelarskie. Pędzle ułóż kubkach lub zawieś na szynie przymocowanej do ściany nad biurkiem. Wykorzysta potencjał ścian, zorganizuj tam półki i poukładaj niezbędne przedmioty, by zawsze mieć je blisko. Zadbaj o zabezpieczenie blatu roboczego, najlepiej nadaje się do tego mata biurkowa, którą można kupić w sklepach typu Ikea, to szczególnie ważne gdy pracujemy z klejem cyjanoakrylowym, jeśli pocieknie na blat, to pozamiatane...

   Ekspozycja modeli

   Sklejone modele możemy ustawić na półkach np. nad biurkiem, modele samolotów można podwiesić na żyłkach, dzięki którym będą "w powietrzu". Doskonałym rozwiązaniem będzie jednak zaszklona gablota, można taką nabyć za niewielkie pieniądze w Ikei oraz w sklepach modelarskich. Dobrze, żeby miała zainstalowane oświetlenie, jeśli jednak w oryginalnej wersji go nie było, zawsze można samodzielnie zamontować listwę ledową. Żeby było jeszcze bardziej profesjonalnie, można się pokusić o wykonanie plakietek z nazwami modeli i datami ich sklejenia. Taka kolekcja zrobi wrażenie nie tylko na innych modelarzach.

   gablotka ze statkiem model

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Pracownia modelarska - organizacja”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   modelarstwoblox
   Czas publikacji:
   sobota, 30 lipca 2016 10:51
 • niedziela, 24 stycznia 2016
  • Makieta kolejowa

   Witajcie w Nowym Roku. Na wstępie nieco spóźnione życzenia noworoczne, chciałem życzyć Wam pomyślności, wszystkiego najlepszego! W styczniu udało nam się dokończyć prace nad makietą, którą w trójkę budowaliśmy od marca zeszłego roku. Makieta jest gotowa w formie podstawowej, teraz czeka nas dopieszczanie poszczególnych elementów,dokupywanie kolejnych wagonów, zwierząt, budynków i ewentualna późniejsza rozbudowa. Przyznam, że prace nad tą makietą szły całkiem sprawnie, a efekt końcowy zaskoczył nas samych. Makieta jest budowana w skali h0. W tym roku planujemy dokupić trochę taboru i kto wie, może da nam się gdzieś naszą makietę wystawić. Co myślicie o naszej makiecie? Mam nadzieję, że Wam również przypadła do gustu, nieskromnie mówiąc jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu prac i chociaż było po drodze kilka potknięć, to teraz wspominamy je ze śmiechem i są nauczką na przyszłość. Oto zdjęcia:

   makietakolejowa1

   makieta_kolejowa_2

    

   makieta_kolejowa_4

   Tak prezentuje się makieta w całości, nie jest największa, ma ok. 1,8 m szerokości

   makieta_kolejowa_6

   makieta_kolejowa_3

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Makieta kolejowa”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   modelarstwoblox
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 stycznia 2016 19:51
 • wtorek, 22 grudnia 2015
 • poniedziałek, 30 listopada 2015
  • Pomysł na prezent: 3 modele do sklejania poniżej 100 zł

   Mikołajki za pasem, a i Święta coraz bliżej. Żeby uniknąć świątecznej gorączki i niepotrzebnego stresu związanego z kupowaniem prezentów na ostatnią chwilę, już teraz warto przemyśleć sprawę. Model do sklejania będzie sprawdzonym prezentem nie tylko dla modelarza, ale i osób, które do tej pory nie miały okazji spróbować a nuż załapią bakcyla, no i oczywiście dla dzieciaków. W dzisiejszym poście 3 modele do sklejania poniżej 100 zł. Specjalnie wybrałem trzy różne modele - statek, samolot i lokomotywę oraz trzy różne firmy modelarskie - Dragon, Revell, Italeri, aby każdy znalazł coś ciekawego. Zestawienie przygotowałem wspólnie z internetowym sklepem modelarskim Drim, z którym już wcześniej miałem okazję współpracować, dlatego serdecznie go polecam. No to zaczynamy.

   1. Italeri - 8701 LOKOMOTYWA BR 41

   italeri_lokomotive_br_412

   Motyw lokomotywy, myślę, że idealny na święta Bożego Narodzenia.  Przypomina kultową kolejkę elektryczną. Prezent z duszą. Model do sklejania w skali 1:78. Cena: 59 zł

   2. REVELL - 05404 1:110 HMS BOUNTY

   REVELL__05404_1110_HMS_BOUNTY

   Model statku do sklejania HMS Bounty, zestaw nie zawiera kleju i farb, dlatego trzeba je dokupić oddzielnie, skala 1:100. Cena: 99 zł

   3. Dragon - 5028 IJA FIGHTER Ki61-1 'HIEN' "TONY"

   Dragon_5028_IJA_FIGHTER_Ki61

   Model samolotu do sklejania w skali 1:72. Cena: 81,50 zł

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   modelarstwoblox
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 30 listopada 2015 22:03

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny