Blog modelarski

Blog poświęcony tematyce modelarskiej. ABC modelarstwa - modele do sklejania, modele rc, modele zdalnie sterowane, modele plastikowe - i wiele, wiele innych.

Wpisy

 • poniedziałek, 30 września 2013
  • Jak sterować kolejkami elektrycznymi?

   W przypadku modelarskich, profesjonalnych kolejek, które nie są zabawkami dla dzieci, sprawa sterowania wygląda nieco inaczej i jest bardziej skomplikowana. Jednak po zaznajomieniu się z tematem nie powinna przysparzać większych problemów. Do dyspozycji mamy różne systemy sterowania kolejkami. 

   Jednym z najbardziej zaawansowanym systemem sterowania kolejkami elektrycznymi jest DDC (Digital Command Control). Sterowanie zwrotnicami, semaforami i rogatkami odbywa się w sposób niezależny. Sterować można także oświetleniem i jego intensywnością. Można kierować kilkoma lokomotywami jednocześnie. Kontrola jazdy obsługiwana jest komputerowo za pomocą oprogramowania i dodatkowego osprzętu (booster, dekodery, centralki, manipulatory).

   Analogowy system sterowania kolejkami sprawdzi się w makietach, jest mniej skomplikowany i prosty w obsłudze. Bazuje na analogowych kontrolerach jazdy. Potrzebny nam będzie pulpit sterujący (klawiatura sterująca). Urządzenia tego typu znajdziemy w asortymencie np. firmy modelarskiej Piko H0.

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   modelarstwoblox
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 30 września 2013 23:21

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny