Blog modelarski

Blog poświęcony tematyce modelarskiej. ABC modelarstwa - modele do sklejania, modele rc, modele zdalnie sterowane, modele plastikowe - i wiele, wiele innych.

Wpisy

 • piątek, 09 września 2011
  • Sklejanie modeli plastikowych - krok po kroku

   Postanowiłem sporządzić mały przewodnik po poszczególnych etapach konstruowania modelu. Sam proces jest dosyć czasochłonny, jeżeli zależy nam na jak najlepszym wykonaniu, trzeba odpowiednio się zawczasu przygotować (ale o to właśnie w tym wszystkim chodzi :)). Składanie modelu jest równie satysfakcjonujące, co późniejsze oglądanie efektów swojej pracy. Oto co powinniśmy wziąć pod uwagę:

    

   Krok 1 - Wybór modelu.

   Kryteria wyboru mogą być różne. Najczęściej jednak kierujemy się swoimi zainteresowaniami i podobaniami. Gdy dokonamy wyboru modelu, warto przejrzeć pod jego kątem internet, zdjęcia już gotowego zamieszczone przez innych modelarzy. Należy przejrzeć oferty firm modelarskich, które z nich proponują wybrany przez nas model. Wyboru można też dokonać spontanicznie - przeglądając oferty sklepów modelarskich.

    

   Krok 2 - Zakupy

   Gdzie kupić model do sklejania? Otóż polecam wybrać profesjonalny sklep modelarski. Nie wybierajcie się raczej do supermarketu w celu kupienia modelu :). Ostrożnym należy być także idąc do sklepu z zabawkami, bowiem wiele z nich przypomina modele do sklejania, jednak w rzeczywistości nimi nie jest. Jak odróżnić modele do sklejania od zabawek? Otóż wystarczy wejść na stronę producenta. Model do sklejania posiada w komplecie wszystkie części, szczegółowe instrukcje, podana jest także skala. Ceny modeli do sklejania zależne są od wielkości modelu (skali), jego popularności, liczby elementów a także od firmy. Oddzielną kwestią jest dobór potrzebnych akcesoriów modelarskich (farby, kleje, pędzle, lakiery...), jeśli takich nie posiadamy - tu również zalecam zakupy w sklepie modelarskim - tylko wtedy będziemy mieli pewność, że wybrane artykuły sprawdzą się i nie narobią szkód.

    

   Krok 3 - Otwieramy pudełko 

   Gdy już dokonamy wyboru i model jest z nami, należy otworzyć pudełko i sprawdzić czy mamy wszystkie elementy. Zestaw modelu do sklejania zawiera elementy modelu, instrukcje i kalkomanie. Jeżeli wszystko się zgadza, możemy przystąpić do działania. Najpierw jednak warto zainteresować się budową modelu i tym jak wygląda w rzeczywistości oraz zebrać dodatkowe informacje o nim. Ułatwi nam to pracę, późniejszy dobór kolorów przy malowaniu a także sprawi wiele frajdy.

    

   Krok 4  - Przygotowanie warsztatu

   Jeżeli nie posiadamy swojego warsztatu, warto zastanowić się gdzie będziemy pracować nad swoim modelem. Miejsce to należy odpowiednio przedtem przygotować. Blat przy którym będziemy pracować należy zabezpieczyć kartonem. Powinniśmy rozplanować gdzie położymy wszystkie rzeczy potrzebne do klejenia/malowania. Musimy wyznaczyć następujące strefy: tą, w której będziemy pracować, tą, w której znajdzie się instrukcja, tą, gdzie będą potrzebne akcesoria modelarskie oraz wolną przestrzeń do pozostawienia modeli do wyschnięcia.

    

   Dalej wystarczy posługiwać się instrukcjami i nie zrażać się, jeżeli coś nie wyjdzie za pierwszym razem :). Jeżeli wszystko dobrze zaplanujemy, sklejanie modelu okaże się wielką frajdą.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   modelarstwoblox
   Czas publikacji:
   piątek, 09 września 2011 18:13

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny