Blog modelarski

Blog poświęcony tematyce modelarskiej. ABC modelarstwa - modele do sklejania, modele rc, modele zdalnie sterowane, modele plastikowe - i wiele, wiele innych.

Wpisy

 • wtorek, 31 stycznia 2012
  • Kalkomanie na modele

   Dzisiejszy post poświęcony jest kalkomaniom,którymi oklejamy modele plastikowe. Chodzi tu głównie o modele do sklejania, ponieważ to one wymagają najwięcej wkładu pracy w wykończenie ich przez modelarza. Dla tych początkujących, przypomnę,że kalkomanie na modele dzielimy na suche i wodne. Suche naklejamy "na sucho", zaś wodne wymagają uprzedniego namoczenia. Ja chciałbym się podzielić z Wami moją wiedzą na temat kalkomanii wodnych.

   Modelarstwo plastikowe bardzo często korzysta z tej techniki. Oklejając model, musimy pamiętać o pewnych zasadach, które pomogą nam w uzyskaniu estetycznego efektu końcowego. Nakładanie kalkomanii wymaga bowiem precyzji i staranności, a przede wszystkim odpowiedniego przygotowania powierzchni do oklejenia (inaczej pod naklejką mogą się tworzyć nieestetyczne pęcherze powietrza. W tym poście chciałbym właśnie opowiedzieć o przygotowaniu powierzchni modelu pod naklejki.

   Kiedy nakleić kalkomanie na model?

   Najlepiej zrobić to po uprzednim wygładzeniu powierzchni papierem ściernym, pomalowaniu jej na bazowy kolor i wstępnym cieniowaniu. Czekamy aż farby wyschną, po czym pokrywamy model lakierem akrylowym ( np. lakierem Sidolux do podłóg). Nie należy pokrywać modelu grubą warstwą lakieru, ponieważ jego kolor staje się mleczny, co wpływa na kolorystykę modelu, jak i sprzyja tworzeniu się pęcherzyków powietrza i innych nierówności. Gdy lakier wyschnie, możemy nałożyć kalkomanie. Warto mieć na uwadze to, że niektóre kalkomanie trzeba będzie nakleić, przed ostatecznym sklejeniem modelu, ponieważ później miejsca, których powinny się znajdować mogą być niedostępne. Należy szczególnie na to uważać gdy oklejamy modele samolotów. O technikach i trikach w nakładaniu kalkomanii na modele, opowiem w kolejnym poście, :)

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   modelarstwoblox
   Czas publikacji:
   wtorek, 31 stycznia 2012 22:49

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny