Blog modelarski

Blog poświęcony tematyce modelarskiej. ABC modelarstwa - modele do sklejania, modele rc, modele zdalnie sterowane, modele plastikowe - i wiele, wiele innych.

Wpis

niedziela, 17 grudnia 2017

Wywiad z modelarzem Michaelem DelPriore

wywiad_z_modelarzem

Michael DelPriore z Ryerson Studio tworzy wolno stojące, niesamowicie realistyczne modele domów, przestrzeni komercyjnych i parków miejskich. Przy dostępnych programach komputerowych, takich jak AutoCAD, można założyć, że modele fizyczne, budowane przez gont, są mijane. Ale pan DelPriore, lat 56, nadal robi szybki interes, zwykle dla architektów, którzy wykorzystują jego małe budynki w prezentacjach klientów. Ostatnio otworzył swoją praktykę na zlecenia od ogółu społeczeństwa. Teraz każdy, kto chce wydać 10 000 $, może mieć wersję prawdziwego lub wymyślonego wymarzonego domu w rozmiarze lalki. Modelarz udzielił wywiadu dla magazynu NY Times, który zdecydowałem się przetłumaczyć na język polski.

Jak to się stało?

Zawsze kochałem architekturę. Moją ulubioną zabawką były amerykańskie plastikowe klocki i moim wstydliwym sekretem było to, że w przedszkolu, kiedy zwykliśmy bawić się różnymi zabawkami, moją ulubioną był domek dla lalek. Byłem całkowicie zafascynowany, że przecięli dom na pół, ukazując jego przekrój.

Naturalnie zostałeś architektem.

Poszedłem do Pratta pod koniec lat 70., kiedy gliniarze powiedzieli nam, żebyśmy nie przechodzili przez Bedford Avenue, bo zostalibyśmy zabici. Musielibyśmy robić rysunki i renderingi i modele. Tuż przed ukończeniem studiów zostałem wezwany do Space Design Group, dużej firmy zajmującej się projektowaniem wnętrz w Midtown, i zostałem zatrudniony jako ich twórca modeli architektonicznych.

AutoCAD jest teraz standardem. Dlaczego potrzebujemy modeli?

To wciąż najlepszy sposób, aby pokazać projekt grupie ludzi. Jeśli ktoś wydaje 10 milionów dolarów lub 20 milionów dolarów na dom, nie ma nic przeciwko wydaniu 15 000 dolarów na model. Klienci też je uwielbiają. Wiele z nich zamienia się w głowne atrakcje na przyjęciach koktajlowych.

Ile czasu zajmuje jej zrobienie?

Typowy model mieszkaniowy zajmuje około sześciu do ośmiu tygodni, jeśli informacje są kompletne.

Jakie są najbardziej szalone rzeczy, które zbudowałeś?

Renomowany architekt poprosił mnie kiedyś o stworzenie specjalnego trójwymiarowego modelu elewacji wewnętrznej, który zostanie wysłany jako kartka urodzinowa dla słynnego klienta z branży mody. Natychmiast po tym, jak skończyłem, został wyrwany mi z rąk, skradziony helikopterem na lotnisko z Midtown i poleciał do Rzymu na czas urodzin. Kiedyś zbudowałem model mauzoleum w Nowym Jorku dla ich biura sprzedaży, aby ludzie mogli wybrać miejsce odpoczynku. Ich klientka straciła przytomność po usunięciu dachu - pokazaliśmy wszystkie małe trumny w środku.

To poważna dbałość o szczegóły.

Architektura jest matką sztuki i uważam, że mój zawód to nic innego, jak tylko ona w formie miniaturowej. Aby zbudować model, musimy uwzględnić matematykę, inżynierię, naukę, kolor i dopasowanie materiałów. Musimy ręcznie zmontować i ułożyć elementy perfekcyjnie, aw niektórych przypadkach ręcznie wyrzeźbione końcówki, wiatrowskazy, oprawy oświetleniowe - wszystko w miniaturze - wraz z topograficznym krajobrazem, aby skalować i sprawić, by wyglądał bezbłędnie.

Czy trudniej jest zrobić model, jeśli uważasz, że budynek jest brzydki?

Właściwie nie. Jeśli czujemy, że coś nie jest w stanie zachwycić, uważamy, że jest to okazja, aby pokazać, co robimy najlepiej i sprawić, że ten projekt będzie błyszczeć.

Czy oceniasz jakość projektu?

Niektóre z nich są na szczycie - 10 milionów dolarów lub 20 milionów domów z może zbyt dużą ilością kamienia. Ale staramy się, aby wyglądały atrakcyjnie i wzbudzały emocje.

Emocja? W budynku?

Wracając do szczegółów. Ostatni model, który zrobiliśmy, dodaliśmy wentylatory sufitowe na ganku. Myślę, że wszyscy kochają małe rzeczy. Widzisz dziecko, jest słodkie, uśmiechasz się. To samo dzieje się, gdy ludzie widzą modele.

Czy kiedykolwiek stworzyłeś model własnego domu?

Kiedy podniosłem dodatek, zrobiłem model płyty wiórowej dla wykonawców.

Ach, sytuacja, w której szewc bez butów chodzi. Co powiesz na domek dla lalek?

Nie, mam dwóch chłopców.

Może garaż?

To jest myśl.

zdjęcia: http://www.nytimes.com

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
modelarstwoblox
Czas publikacji:
niedziela, 17 grudnia 2017 11:20

Polecane wpisy

 • Firmy modelarskie, które polecam

  Dostaję wiele mejli z zapytaniem jakie firmy modelarskie polecam, zwłaszcza dla początkujących modelarzy. Mam też sporo zapytań o model do sklejania, który pole

 • Pracownia modelarska - organizacja

  Pomyślałem, że poruszę temat, którego jeszcze nie było na moim blogu. Myślę, że będzie on przydatny i ciekawy z punktu widzenia kolegów (i koleżanek :) modelarz

 • Makieta kolejowa

  Witajcie w Nowym Roku. Na wstępie nieco spóźnione życzenia noworoczne, chciałem życzyć Wam pomyślności, wszystkiego najlepszego! W styczniu udało nam się dokońc

Komentarze

Dodaj komentarz

 • marrek564 napisał(a) komentarz datowany na 2018/10/12 16:00:16:

  Jestem pod ogromnym wrażeniem efektów prac. Sam zajmowałem się modelarstwem przez jakiś czas, ale mój poziom nie był zaawansowany. Zwykle sklejałem mało skomplikowane modele samolotów, dlatego też gdy widzę tak piękne budynki serce zaczyna mi bić mocniej. Żeby stworzyć takie cudo trzeba mieć ogromny talent!

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny