Blog modelarski

Blog poświęcony tematyce modelarskiej. ABC modelarstwa - modele do sklejania, modele rc, modele zdalnie sterowane, modele plastikowe - i wiele, wiele innych.

Wpis

sobota, 30 lipca 2016

Pracownia modelarska - organizacja

Pomyślałem, że poruszę temat, którego jeszcze nie było na moim blogu. Myślę, że będzie on przydatny i ciekawy z punktu widzenia kolegów (i koleżanek :) modelarzy. Dzisiaj będzie o pracowni modelarskiej. Choć zdaję sobie sprawę, że nazwa "pracownia", czy "warsztat" w wielu przypadkach używana jest nieco na wyrost. Wielu modelarzy po prostu ma wygospodarowany własny kącik, w swoim lub wspólnym pokoju, znam także kolegów, którym najlepiej pracuje się w kuchni :) Jestem zdania jednak, że dobra organizacja miejsca pracy, brak bałaganu na biurku pozytywnie wpływają na czas pracy i po prostu płynącą z niej przyjemność. Nie trzeba ciągle szukać odpowiedniego pędzla, uważać by nie pochlapać klejem stołu czy odwlekać wciąż robienie porządków. 

warsztat składany blat roboczy

 

szklana gablota Ikea

 Potrzebne Meble

Pracownia modelarska powinna być funkcjonalna i nie zagracona. Wybór mebli jest dość prosty. Potrzebujemy: stół z dużym blatem lub biurko - najwygodniejsze będzie z szufladami, dodatkowa komoda, jeśli mamy sporo narzędzi oraz półki, a najlepiej szklana gablotka (jeśli jest podświetlana - to super!) do ekspozycji naszych prac, dzięki której nie będą się kurzyć na wierzchu.  Jeśli chodzi o biurko to zrezygnujmy z nadstawek, robią one niepotrzebny chaos wokół i zabierają przestrzeń roboczą, najlepszy będzie duży, pusty blat. Aha, nie polecam pracować przy biurku komputerowym, warto wygospodarować sobie odrębny stolik. Dobrym rozwiązaniem będzie też składany blat.

biurko z szufladami

Organizacja miejsca pracy

Warto tą kwestię przemyśleć i zadbać o swoje akcesoria modelarskie. Pędzle ułóż kubkach lub zawieś na szynie przymocowanej do ściany nad biurkiem. Wykorzysta potencjał ścian, zorganizuj tam półki i poukładaj niezbędne przedmioty, by zawsze mieć je blisko. Zadbaj o zabezpieczenie blatu roboczego, najlepiej nadaje się do tego mata biurkowa, którą można kupić w sklepach typu Ikea, to szczególnie ważne gdy pracujemy z klejem cyjanoakrylowym, jeśli pocieknie na blat, to pozamiatane...

Ekspozycja modeli

Sklejone modele możemy ustawić na półkach np. nad biurkiem, modele samolotów można podwiesić na żyłkach, dzięki którym będą "w powietrzu". Doskonałym rozwiązaniem będzie jednak zaszklona gablota, można taką nabyć za niewielkie pieniądze w Ikei oraz w sklepach modelarskich. Dobrze, żeby miała zainstalowane oświetlenie, jeśli jednak w oryginalnej wersji go nie było, zawsze można samodzielnie zamontować listwę ledową. Żeby było jeszcze bardziej profesjonalnie, można się pokusić o wykonanie plakietek z nazwami modeli i datami ich sklejenia. Taka kolekcja zrobi wrażenie nie tylko na innych modelarzach.

gablotka ze statkiem model

 

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
modelarstwoblox
Czas publikacji:
sobota, 30 lipca 2016 10:51

Polecane wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

  • sabina02 napisał(a) komentarz datowany na 2017/01/20 22:03:38:

    Witam,
    Bardzo ciekawy artykuł! Aktualnie jestem na etapie tworzenia swojego kącika projektowego. Zaintrygowała mnie kolekcja mebli na zdjęciu w podtemacie ,,Potrzebne meble". Czy są to meble zrobione przez Pana?

Dodaj komentarz

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny